Dzisiaj jest poniedziałek, 1 wrzesień 2014r.
Kontakt kontakt ikona LogowanieDarmowa rejestracja

dodaj do ulubionych powrót do biznes-firma

kasa fiskalna - dla kogo konieczna?

Dyskusje o podatkach w firmie ale nie tylko w firmie. Ten temat zawsze był i zapewne będzie trudny - dlatego warto pytać i warto pomagać.

kasa fiskalna - dla kogo konieczna?

Postprzez Carina » 01 Lip 2010, 08:58

Cześć wszystkim, nie wiecie może czy mały osiedlowy warzywniak musi mieć kasę fiskalną żeby być w zgodzie z prawem? W naszej firmie (komputery) mamy kase oczywiście, ale znajoma się zastanawia. W sumie nigdzie w małych sklepach nie widziałam - orientujecie się jak to wygląda?
Awatar użytkownika
Carina

Re: kasa fiskalna - dla kogo konieczna?

Postprzez lorry » 02 Lip 2010, 23:10

Mnie też by interesowało to zagadnienie. Czy jest jakiś podział na branże?
Awatar użytkownika
lorry

Postprzez Jurek56 » 03 Lip 2010, 10:22

To, czy musisz mieć kasę, zależy od branży. W najbliższej przyszłości prawie wszystkie branże będą musiały ją mieć, nawet lekarze czy stomatolodzy. Z tego, co się orientuję, będę dopłaty do zakupu kasy.
Jeśli prowadzisz bar, restaurację, jeśli jesteś taksówkarzem – niestety przed kasą nie uciekniesz. Z resztą co do taxi to była niezła awanturka w mediach i protesty w Warszawce swego czasu też. I nic, kasy mają i żyją.
Nie musisz mieć kasy jak obrót nie przekracza 40 tysięcy. Rocznie.
Awatar użytkownika
Jurek56

Postprzez toudi » 03 Lip 2010, 10:25

Swoją drogą nie otwiera wam się nóż w kieszeni na to wszystko? Oczywiście sam bym nie chciał mieć kasy fiskalnej (nie to żebym coś ukrywał!). Ale co, warzywniak jak przekroczy 40 tysięcy (policzcie sobie, nie jest to trudne!) to już musi mieć kasę, chociaż jak się domyślacie przy obrocie na tym poziomie zapewne ledwie wiąże się koniec z końcem. Natomiast panowie i panie lekarze, prawnicy, mają grubą kasę i żadnej (powtarzam: żadnej) ewidencji przychodów. Gdzie jest sprawiedliwość?
Awatar użytkownika
toudi

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Finger » 03 Lip 2010, 12:48

Brak przymusu posiadania kasy fiskalnej w warzywniaku jak i np. w salonach kosmetycznych czy fryzjerskich jest wadą naszego systemu. Powoduje masowe oszustwa i rząd przymyka na to oko nie widząc jak ucieka kasa, albo obradujący w nim posłowie są zbyt tępi by wymyślić racjonalne rozwiązanie.
Większość warzywniaków w czasie sezonu sprzedaje warzywa i owoce zbierane na działeczkach. Nikt nie ma kontroli nad tym i uwierzcie mi zarabiają na tym fajną kasę. Sytuacja jeszcze lepiej wygląda w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Lekarzy, prawnicy i tym podobni ***** nikt nie ruszy, bo mają immunitet. I w tym pięknym kraju bogacą się na nieszczęściu innych ludzi. Nie znam już lekarza, który byłby z powołania, za to takich, którzy za 15 minut samych konsultacji potrafią wziąść 250zł znam mnóstwo. Masakra... Ale niestety my zwykli ludzie tego nie zmienimy...
Awatar użytkownika
Finger

Postprzez Druppert » 04 Lip 2010, 10:57

No zmienić może i nie zmienimy (czy wybory coś zmienią? chyba nie). Ale ponarzekać zawsze można na trudny los przedsiębiorcy!
Wg mnie powinno w ogóle nie być tych kas fiskalnych. Jeden niski podatek dla wszystkich i tyle. Nie będę wtedy zazdrościć lekarzom, że w godzinę zarabiają 1000 złotych (dochód nieopodatkowany, czyli na czysto, dla większości z nas to kasa niewyobrażalna).
Też bym tak chciał mieć, że nie muszę się nikomu spowiadać, ile zarabiam. Jak ja nie wydam paragonu czy faktury nawet za jedną uszczelkę to od mogę dostać niezłą karę!
Więc w skórcie mówiąc wg mnie to powinno iść w stronę mniejszej, a nie większej kontroli.
Awatar użytkownika
Druppert

Postprzez MlodyDoradca70 » 04 Lip 2010, 17:12

Tak, niech nastanie anarchia podatkowa... Idelny pomysł! :/:/:/ Przypominam, że nasza gospodarka jest utrzymywana z naszych podatków i też musi funkcjonować.
Awatar użytkownika
MlodyDoradca70

Postprzez CLARKG » 04 Lip 2010, 19:41

A kto mówi, że ma nie być podatków. Tylko jeden podatek liniowy, dla wszystkich taki sam. Ja tam jestem zdania, że to nie jest sprawiedliwe: im więcej zarabiasz, tym większy procent oddajesz państwu. Gdzie motywacja?
Nie znam się na podatkach, ale na logikę zdaje mi się, że 10-15% podatku to każdy by płacił, bo by się nawet nie opłacało unikać takiego opodatkowania. Zauważ, że im wyższe podatki, tym więcej osób kombinuje. No i szara strefa. Ja uważam, że takie niskie podatki spowodowałyby, że wiele firm zaczęłoby działać na legalu. Może to skrajny liberalizm, ale sądzę, że niższe podatki oznaczałyby w rzeczywistości wyższe przychody państwa.
Awatar użytkownika
CLARKG

Postprzez MlodyDoradca70 » 05 Lip 2010, 16:18

Zgadzam się, że podatek liniowy może mieć bezpośrednie następstwa dosyć korzystne. Jednak trzeba pamiętać, że podatek liniowy nigdy nie złagodzi różnic dochodowych. W praktyce te różnice przekreślają zasadę "równego startu". Skoro uważasz, że podatek liniowy jest taki super to wytłumacz dlaczego od blisko stu lat podatek liniowy nie jest stosowany w krajach rozwiniętych???
Awatar użytkownika
MlodyDoradca70

Postprzez CLARKG » 06 Lip 2010, 13:53

Szczerze mówiąc nie wiem, czy nie jest stosowany. Tak mi się po prostu wydawało, na "zdrowy rozum". Nie wiem też, czy łagodzenie różnic dochodowych powinno być celem samym w sobie. Ale, powtarzam, nie znam się na tym. Dla mnie jako przedsiębiorcy lepsze byłyby niższe podatki. Nie kwotowo, tylko procentowo.
"Równy start" wydaje mi się całkowitą utopią. Zaczynając od przedszkola, a nawet wcześniej, jednym jest łatwiej innym trudniej. Tu rzeczywiście duża rola państwa.
Awatar użytkownika
CLARKG

Następna

Wróć do Podatki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Copyright by Biznes-Firma © 2010 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Powered by Digital Sunset
Regulamin | Polityka prywatności | Pomoc | Kontakt